Különleges szüreti mulatságot szervezett a kelementelki szőlőhegyen a Kis-Küküllő Borrend és a Kis-Küküllő Menti Szőlészeti Társaság. A szürethez kapcsolódó szokások és táncok bemutatásával, csőszök és huszárok szórakoztatták a közönséget. A szabadtéri ünnepséget ökörsütés, gulyás-, bor- és mustkóstoló színesítette.
Színes felvonulással vette kezdetét a Kis-Küküllő mentén, Kelementelke határában tartott szüreti mulatság. Fúvószenekar, huszárcsapat kísérte a csőszök lovas kocsis felvonulását, akik a környező falvak lakosait hívogatták a másodszorra megszervezett ünnepségre.
„Ünnepi asztalunkról ne hiányozzon egy jó pohár Küküllő-menti bor!”
A Kis-Küküllő Borrend tagjai köszöntötték a vendégeket, majd hagyományőrző csoportok mutatták be a környék népi szüreti szokásait. A szőlőhegy aljában felállított szőlőpréssel kisajtolták az idei mustot, amit bárki megkóstolhatott.
Orbán Mihály
borász, Kelementelke
„Ősi hagyományokat próbálunk feleleveníteni, mivelhogy ezelőtt, jó apáink, nagyapáink idejében, amikor voltak a szüretek, rezesbanda húzta kint a hegyen a zenét és eközben szüreteltek. Tehát ezt a hagyományt akarjuk újra feleleveníteni.”
Zsigmond Barna Pál Magyarország csíkszeredai főkonzulja a szőlőtermesztés, borkészítés fellendítésének idegenforgalmi szerepét hangsúlyozta.
Dr. Zsigmond Barna Pál
főkonzul, Csíkszereda
„Fontos, hogy ezek a hagyományok életben maradjanak. Egy kicsit ha tovább gondoljuk, ez nem csak hagyomány, hanem megélhetést is kínálhat a falu népének, Kelementelke, Balavásár és a szomszédos falu népeinek. Hiszen, ahol bor van ott turista is van, ahol bor van, ott panzió is van, turizmus is van, ez egy felemelkedés lehet.”
Borbély László képviselő is ellátogatott a rendezvényre, de részt vett a Maros megyei tanács elnöke, Ciprian Dobre is, aki magyarul kívánt sikereket a bortermelőknek. Az ünnepséget a hagyományos szüreti bál zárta.
KATEGÓRIA: TARSADALOM
SZERKESZTŐ: Osváth Emese
OPERATŐR: Kristály Szilárd